Slovenské úrady tlačia na českých novinárov, aby zradili svoje zdroje

Českému centru pre investigatívnu žurnalistiku (Investigace.cz) dnes doručili list slovenského Úradu na ochranu osobných údajov. Úrad zisťuje, od koho Investigace.cz získala videozáznam, na ktorom Marian kočner s Dobroslavom Trnkom inštalujú skrytú kameru v kancelárii generálneho prokurátora. Úrad sa ďalej pýta, či Investigace.cz získala aj ďalšie záznamy zo skrytej kamery a dožaduje sa poskytnutia všetkých informácií, ktoré s danou vecou súvisia.

Investigace.cz aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka video zverejnili po dlhej diskusii a zvážení verejného záujmu, ktorý je v tomto prípade silnejší, než ochrana osobných údajov Mariána Kočnera a Dobroslava Trnku, ktorí zašli ďaleko za hranicu zákona i obyčajnej ľudskej slušnosti.

Svoje zdroje z princípu chránime. Nie je to len naše právo dané zákonom a medzinárodnými dohovormi, ku ktorým pristúpila aj Slovenská republika, ale je to predovšetkým naša etická povinnosť. Svoje zdroje nikdy nezradíme, bez ohľadu na to, že Úrad na ochranu osobných údajov hrozí Českému centru pre investigatívnu žurnalistiku pokutou do výšky 10 miliónov eur práve v deň, keď začal proces s Marianom Kočnerom, obžalovaným z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

ICJK