Projekt 70: OCCRP bude zdieľať policajný spis k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

V priebehu vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zaistila polícia približne 57 terabajtov (editované 23.11. o 14:57) elektronických dát pochádzajúcich z telefónov, počítačov, bezpečnostných kamier a rôznych pamäťových médií. Po uzavretí vyšetrovania a podaní obžaloby tieto dáta získala OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), nezávislá medzinárodná organizácia združujúca investigatívnych novinárov na štyroch kontinentoch.

V tomto okamihu dátový tím OCCRP intenzívne pracuje na spracovávaní a katalogizácii dát, aby ich bolo možné ďalej analyzovať.

Našou prvoradou úlohou je uchovať dáta ako celok v bezpečí, mimo územia Slovenskej republiky. Nakladať s nimi budeme v súlade s najvyššími štandardmi novinárskeho povolania a etiky, v súlade s verejným záujmom. Poskytneme k nim prístup aj slovenským médiám, ktoré tieto štandardy dodržiavajú. Zároveň budeme slúžiť ako overovateľ v prípade, keby sa niekto pokúsil podvrhnúť kompromitujúce informácie a tvrdiť, že pochádzajú z vyšetrovania.

Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) je medzinárodná sieť investigatívnych novinárov, ktorá sa zameriava na odhaľovanie organizovaného zločinu, korupcie a prania peňazí. 

Celé vyhlásenie OCCRP si môžete prečítať tu link. 

Autorka úvodnej grafiky: Lenka Matoušková

Poznámka redaktorov k editácií 23.11. o 14:57 – v pôvodnom texte bolo uvedené 70 TB. Toto číslo je súčet celkového objemu skopírovaných dát pred vyčistením. Opravený údaj 57 TB je po zpracovaní techniky OCCRP.