Kočner nainštaloval v Trnkovej kancelárii skrytú kameru

kocner_trnka

Autori: OCCRP, Ivestigace.cz, Investigatívne centrum Jána Kuciaka  Autor fotky: Lenka Matoušková

Marian Kočner si pravdepodobne nenahrával len svoju vlastnú konverzáciu s generálnym prokurátorom, ale pomohol aj Dobroslavovi Trnkovi zaznamenávať jeho rokovanie s neznámym návštevníkom na skrytú kameru. Investigatívne centrum Jána Kuciaka disponuje krátkym videom, na ktorom Kočner pomáha Trnkovi s jej inštaláciou. Nahrávku získala z anonymného zdroja medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP.

Na zázname je najprv niekoľko sekúnd z 1. januára 2000, čas je 11:36. Niekto práve odovzdáva kameru jej budúcemu užívateľovi. Dátum nemusí byť nastavený správne, záznam mohol vzniknúť aj o niekoľko rokov neskôr, ak si nikto nedal námahu nastaviť v kamere presný čas.

„… ináč tak isto. Už teraz vlastne aj nahráva, sa mi zdá,“ ozve sa neznámy hlas, potom sa hodiny v kamere posunú bezmála o 23 hodín. Deň na zázname preskočí na 2. január 2000, čas je 10:08. Zmení sa charakter ruchu z pozadia aj záber. Spočiatku niekto blokuje objektív svojím telom.

Spočiatku počuť ruchy a sekretárku, ktorá varí kávu, kamera sa zjavne ocitla v Trnkovej kancelárii. „Sadni si tam,“ ozve sa Kočnerov hlas a po necelej minúte sa objaví v zábere Trnka, ktorý bol od roku 1999 námestníkom generálneho prokurátora a od roku 2004 generálnym prokurátorom. Po chvíli si Trnka presadne. „Tu sedávame,“ povie Kočnerovi. Ten sa pokúša nastaviť kameru tak, aby bol v jej zábere prokurátor i miesto pre očakávaného návštevníka. „OK, teraz poď sem,“ inštruuje Kočner Trnku a záber po niekoľkých sekundách skončí.

Nekalé vzťahy bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom, obžalovaným z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odhalil už nedávny únik nahrávky ich rozhovoru. Kočner v nej nevyberavým spôsobom karhal Trnku za to, že nahrávkou Gorily vydieral Jaroslava Haščáka. Nový záznam ukazuje, že Trnka spolupracoval s Kočnerom pravidelne a dokonca mu umožnil inštalovať vo vlastnej kancelárii skrytú kameru.