Šéf Penty sa snaží vysvetliť svoju komunikáciu s Kočnerom. Nedarí sa mu to

Katarína Jánošíková (ICJK), Eva Kubániová (investigace.cz)

Šéf Penty Jaroslav Haščák sa osobnej komunikácii s novinármi obvykle vyhýba. Po tom, ako sa do sveta dostala informácia, že si esemeskoval s Mariánom Kočnerom, poskytol exkluzívny rozhovor pre Aktuality.sk. Vysvetľoval v ňom, čo mohla znamenať správa, ktorú mesiac pred vraždou Jána Kuciaka dostal od Mariána Kočnera obvineného z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej: „Inak pracujem na odj…ní ču…a“. Haščák mu na ňu vtedy odpovedal: „Povieme si, keď budeme spolu.”

Haščák v rozhovore pre aktuality.sk povedal, že až po vražde Kuciaka si “spätne pozeral, čo všetko uverejnil” a predtým jeho články čítal “len sporadicky”. Investigatívne centrum Jána Kuciaka disponuje súkromnou komunikáciou zavraždeného novinára, ktorá vyvoláva ďalšie otázky.

Spoločnosti Penta sa Kuciak vo svojich textoch venoval najmä v roku 2016 v spojení s Panama Papers. Vystupovala v nich aj Privatbanka, ktorej stopercentným vlastníkom je Penta Investments.

Predtým, ako Jána Kuciaka zavraždili, písal hlavne o Kočnerovi. V priebehu pol roka napísal o jeho podozrivých aktivitách viac ako 20 článkov a Kočner sa aj pre tento tlak dostal do problémov. Pôvodne ho zadržali a vzali do väzby práve v súvislosti s ekonomickou trestnou činnosťou, o ktorej Kuciak písal. Až nedávno ho obvinili aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bol dlhodobo jedným z hlavných podozrivých, keďže sa Jánovi Kuciakovi otvorene vyhrážal.

Až z uznesenia o Kočnerovom obvinení presiakla na verejnosť správa sms, ktorú pred zavraždením novinára a jeho snúbenice poslal Haščákovi. Písal v nej, že pracuje na “od…ani č..áka”. Nie je jasné, či tým myslel novinára, ktorý mu robil problémy. Haščák to v rozhovore pre Aktuality.sk vylúčil.

Ján Kuciak, opisuje v súkromnej správe deň po výhražnom telefonáte Mariána Kočnera, že sa mu ozval zdroj, ktorý mu poskytol informácie o podozrivých aktivitách Kočnera, ale najmä Penty. Ľudia z Penty si zavolali Kuciaka na stretnutie, kde sa ho snažili presvedčiť, aby so zverejnením informácií počkal. Kočner mu zavolal a vyhrážal sa okamžite po tomto stretnutí v Digital Parku.

Z komunikácie, ktorú má ICJK k dispozícii, vyplýva, že Ján Kuciak na týchto informáciách spočiatku nepracoval. Venoval sa im až po tom, ako polícia začala trestné stíhanie pre falšovanie listín v jednej z firiem Penty. 

Na konci augusta 2017 písal Ján Kuciak o spore najväčšieho slovenského mäsokombinátu Mecom Group. Spoločnosť patrí Pente a podľa trestného oznámenia mala falošnými dokumentmi zabrániť svojmu konkurzu. Ján Kuciak dostal pozvánku na stretnutie s Pentou v Digital Parku týždeň po zverejnení tohto článku.

“Na Kuciakove články o kauze Panama Papers a Privatbanke si ani konkrétne nespomínam. Pokiaľ ide o Mecom, ten text som vôbec nevnímal kriticky,” povedal Haščák v rozhovore pre Aktuality, v ktorom zároveň uviedol, že o Mecome sa na stretnutiach rozprávali aj s Kočnerom. “Kočner bol dosť nahnevaný, keď zistil, že Lipšic zastupuje našu firmu Mecom, kde nás vydierali Forisch s Ferancom. Povedal mi, že si myslel, že sme spolu na jednej lodi.”

Materiál, ktorý sa týkal Mecomu, mali aj iní novinári a minimálne dvaja ďalší redaktori z iných médií absolvovali samostatné stretnutia v Digital Parku na rovnakú tému. Jedným z nich bol Adam Valček z denníka Sme.

“Išiel som vtedy po chodbe, práve som telefonoval s Világim o tých benzínových kartách. Keď som v zasadačke zbadal Valčeka, otvoril som dvere a začal expresívne prskať, čo to píše za p……y. Bol to emocionálny výbuch, Adam bol zhrozený,“ popísal situáciu v rozhovore pre Aktuality Haščák.

“Jaroslav Haščák ma nikdy nezastrašoval a ani iným spôsobom nevydieral,” upresnil Adam Valček vo svojej reakcii na Haščákov rozhovor. “Na stretnutí 6. októbra 2016 prezentoval svoje výhrady k môjmu článku z predchádzajúceho dňa o konkurznom konaní mäsokombinátu Mecom. Na toto stretnutie som upozornil mojich nadriadených, pretože pán Haščák kritizoval moju prácu vulgárne, a čo je podstatnejšie, tá kritika nebola vecná. Navyše stretnutie bolo nečakané, pretože k Mecomu som sa stretával s iným predstaviteľom Penty, Jaroslav Haščák však išiel okolo, a tak vošiel do zasadacej miestnosti a zapojil sa do diskusie.”

Podľa súkromnej komunikácie Jána Kuciaka prebehla jeho schôdzka v Digital Parku o 13. hodine. Ľudia z Penty mu na nej tvrdili, že ich niekto vydiera a neskôr všetko sami vysvetlia. 

Strenutie potvrdil aj hovorca Penty Martin Danko: “5.9.2017 sa uskutočnilo v sídle Penty v Digital Parku osobné stretnutie s Jánom Kuciakom, na ktorom sa zúčastnil Gabriel Tóth a Marián Slivovič, manažér zodpovedný za spoločnosť Mecom. Išlo o štandardné stretnutie medzi respondentmi a novinárom.”

Bolo to týždeň po vydaní Kuciakovho textu o Mecome. Danko dodáva: “Voči obsahu tohto článku sme nemali žiadne výhrady. Našim cieľom bolo vysvetliť Jánovi Kuciakovi, že sa jedná o vykonštruovanú kauzu, ktorú vedú pochybné osoby s cieľom poškodiť spoločnosť Mecom.”

Už o 13:20 Kuciakovi volal nahnevaný Kočner. Bol to telefonát, v ktorom sa mu vyhrážal, že bude zbierať špinu na neho ajeho rodinu a “prestanete písať”. Napriek trestnému oznámeniu, ktoré po telefonáte Ján Kuciak podal na Kočnera, polícia tieto vyhrážky nijako neriešila.

Ján Kuciak už do svojej smrti žiadny ďalší článok o Pente neuverejnil.

“Nikto z Penty na túto tému nikdy s Mariánom Kočnerom nekomunikoval,” uvádza v odpovedi pre ICJK hovorca Penty Martin Danko.

“Nespomínam si, že by Jano pripravoval iné texty o Pente. Nepochválil sa ani stretnutím v Digital Parku O stretnutí v Digital Parku som vedel, týkalo sa kauzy Mecom,” reagoval šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy.

Haščák podľa vlastných slov spočiatku predpokladal, že Jána Kuciaka zavraždili, lebo sa dostal “k informáciám, o ktorých niekto nechcel, aby boli zverejnené”.

Pentu Investments založili v 90.-tych rokoch dvaja spolužiaci zo Štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO) – Jaroslav Haščák a Marek Dospiva. Počiatočný kapitál získali z dovozu čínskeho textilu. V Číne boli v tom čase na študijnom pobyte. Odvtedy Penta podniká vo finančnom sektore, zdravotníctve, energetike a obchode s nehnuteľnosťami.

V roku 2012 vystupovala Penta ako jeden z hlavných aktérov kauzy Gorila. Ide o údajné odposluchy tajnej služby v byte na Vazovovej ulici, ktoré niekto zverejnil na internete. Penta podľa spisu s vysokopostavenými politikmi dohaduje privatizáciu a ďalšie pre ňu výhodné obchody. Nahrávky Gorily našla polícia pri prehliadke Kočnerovho trezora. Kauza vyvolala rozsiahle protesty. Finančná skupina pravdivosť policajných spisov odmietla.

2 thoughts on “Šéf Penty sa snaží vysvetliť svoju komunikáciu s Kočnerom. Nedarí sa mu to”

  1. Pingback: Penta si Kuciaka zavolala do Digital Parku a tam sa mu ozval nervózny Kočner - Nový Čas

  2. Pingback: Penta si zavolala Kuciaka a krátko na to sa mu ozval nervózny Kočner - Nový Čas

Comments are closed.